Novinky

Drastický rozsudok smrti

DOKONALÉ DIELO PRÍRODY A VZNESENIE ROZSUDKU SMRTI NAD NÍM

Pred skoro 15 rokmi, keď som sa potápal pri Kapskom meste a pri Durbane v Juhoafrickej republike, mal som tú veľkú česť osobne počas jedného týždňa pozerať do očí ŠIESTIM druhom žralokov. Hneď TRI druhy (veľký biely, tygrí a býčí) patrili k "veľkej" päťke pre človeka najnebezpečnejších žralokov. Už tento fakt vháňal do môjho tela veľkú dávku adrenalínu, nehovoriac o tom, že v tom čase to bola moja prvá skúsenosť vôbec s potápaním sa s týmito neskutočnými krásavcami. A nehovoriac o tom, že tento adrenalín bol minimálne zdvojnásobený, keď do pár minút po začatí vnadenia (vypustenie rybacieho oleja a spustenie starého bubna z práčky plného kúskov rýb do cca. 8 metrovej hĺbky) okrem "tygra" a "býka" sme mali do činenia s niekoľkými DESIATKAMI "blacktipov" (žralokov čiernocípych). Skrátka - v tých vodách bolo žralokov ako dreva v lese! Čo ma druhé veľmi tešilo, bola skutočnosť, že miestne úrady a vláda podporovali edukáciu tamojších ľudí - vysvetľovali im, že žralok je prirodzeným predátorom morí, ktorý má v prírode svoje nezastupiteľné miesto, a že aj keď oceán je v prvom rade jeho životným priestorom a nie našim, tak nemá záujem nás požierať ako v tom nešťastnom snímku Čeľuste. Túto svoju snahu kombinovali otvorenými diskusiami o (ne)vhodnosti žraločích sietí na plážach či možnosťou návštevy pitvy uhynutého žraloka pre širokú verejnosť (tiež som sa zúčastnil) s odbornou prednáškou o ňom, o jeho evolúcii a dokonalom tvare jeho tela ako špičkového predátora, o Lorenziniho ampulách ako jeho šiestom zmysle a vôbec o jeho dôležitosti v mori ako takej. Krása!

Prešli roky. Postoj juhoafrických úradov ani miestnych ľudí sa odvtedy nijak dramaticky nezmenil, napriek tomu, že žijú ako jeden z mála národov na svete obklopený nie morom, ale doslova žraločou polievkou. Za tých skoro pätnásť rokov však, bohužiaľ, i tak z tejto žraločej polievky ostal akurát tak vývar zo zeleninového bujónu, ktorý dostanete na stanici na stojáka za pár centov. Pýtate sa prečo?

Miestni ľudia, ktorí v priemere nemajú veru vysokú životnú úroveň, zistili, že bohatstvo, ktoré im pláva v moriach, môžu výborne speňažiť. Odchytom, zabitím a vývozom do Číny! V Číne je totiž polievka zo žraločích plutiev značkou spoločenského postavenia a výsadou bohatších vrstiev a zároveň uznávaná forma afrodiziaka (o podobnej "vyspelosti" tohto kultúrneho dedičstva v Číne by toho ale vedeli narozprávať veľa aj medvede či tygre). No a keďže táto krajina má vyše miliardy obyvateľov a v posledných dekádach zaznamenáva enormný hospodársky rast, tak dopyt po žralokoch a jeho plutvách je neuveriteľne veľký. O love a zabíjaní týchto krásnych tvorov v detailoch radšej nebudem ani na tomto fóre hovoriť.

Sám seba sa už dlho pýtam, ako to dopadne, koho za to primárne vyniť (samozrejme okrem samotných Číňanov), čo sa s tým dá robiť?! A vlastne prečo ukazovať prstom len týmto smerom, veď podobné zverstvá majú skryté pod svojím kultúrnym dedičstvom aj Japonci v podobe zabíjania veľrýb či delfínov, a napokon to isté aj tu u nás za rohom v Nórsku a na Faerských ostrovoch. A taká španielska korida, povedzme si otvorene, tiež nie je najčistejšia...podľa toho, ako sa to vyvíja, dúfať v zdravý rozum nebude stačiť. Žeby vo vynájdenie či objavenie silnejšieho afrodiziaka, ktoré by prebilo túto pôvodnú chiméru? Tak či onak, MAKO Adventures má vo svojom logu motto: "IN NATURA VERITAS" - V prírode je pravda. Každopádne si čím ďalej častejšie kladiem otázku, či si ľudstvo zaslúži byť jej súčasťou?!!