Pozrite si jednu z NAJ častí Poseidonovho kráľovstva v Chorvátsku

Potápanie

Celý šibenický záliv, jeho riviéra a súostrovie je jednou z najlepších oblastí na prístrojové potápanie v Chorvátsku.

Dokonca, niekoľko tu sa nachádzajúcich lokalít sa dá bez preháňania označiť za TOP lokality v celoeurópskom meradle. Zapotápajú si tu dobre začiatočníci aj starí harcovníci. Nachádzajú sa tu lokality vhodné pre rekreačných potápačov, ako aj pre skúsených technických potápačov. Nájdu si tu svoje milovníci hlbokých stien a previsov, jaskýň i kaňonov, ako aj vrakov. V rámci možností Stredozemného mora taktiež môžeme hovoriť o bohatej podmorskej faune aj flóre či ďaleko nadpriemernej viditeľnosti, najmä čo sa týka lokalít na otvorenej strane tohto zálivu (tj. západná strana ostrova Žirje, Kornati NP, oblasť ostrova Jabuka, atď...).

V oblasti šibenického súostrovia sa nachádza dvojciferný počet vrakov vhodných na rekreačné alebo technické potápanie. Spomeňme vraky lodí Gladiátor F98, Francesca di Rimini, Borak, Borko, Plavi Jadran, Luka či vrak bombardéra z druhej svetovej vojny Junkers JU 87 Stuka. Väčšina z nich so zaujímavou históriou a pohnutými udalosťami svojho potopenia. A ostáva otázkou, koľko ďalších vrakov tu ešte leží neobjavených. Dva či tri z nich spomenuté totiž boli objavené až v poslednom desaťročí. Za túto skutočnosť vďačíme aj tomu, že oblasť ostrova Žirje a jeho okolia bola až do 90.tych rokov 20.storočia lokalitou obsadenou juhoslovanskou armádou bez možnosti voľného prístupu, a takpovediac nedotknutou.

Avšak táto oblasť je taktiež bohatá na steny, previsy, kaňony a jaskyne. Ako príklady uveďme previsy na severovýchodnej strane ostrova Kaprije neďaleko vraku Francesci, steny na Škrovade či monumentálne steny na vzdialenej Jabuke, nádherný kaňon pri ostrovčeku Bakul či jaskyňu pri ostrove Drvenik.

A napokon je potrebné spomenúť aj rozvinutý podmorský život – ide o lokality ako vzdialená Jabuka, kde nie je náhodou stretnúť húf barakúd alebo tuniaky, ostrovček s majákom Blitvenica s rozsiahlymi koralovými a gorgoniovými záhradami alebo Plič Grmeni (známa aj pod názvom Camel Back) charakteristická okrem bohatej fauny a flóry aj zostatkami vraku z čias dávno minulých. Všetky tieto lokality sa okrem spomenutého môžu pochváliť spravidla výbornou až excelentnou viditeľnosťou 30m plus.

Samozrejme osobitnou kategóriou potápačských lokalít ostáva Národný Park Kornati, ktorý Vám vyššiu cenu ponoru a čas jazdy na lokality (doplatok za palivo a dlhšiu cestu rovnako ako v prípade Jabuky, a platba za vstup a potápanie v NP) určite vykompenzuje majestátnymi stenami, bohatým životom a výbornou viditeľnosťou. Ako príklad spomeňme také lokality v NP Kornati ako Mana,  Rašip či priam kultový Kampanel.

Poznámka: Pre skupiny vieme zabezpečiť na požiadavku aj vzdialenejšie lokality, resp. menej navštevované, ale o to atraktívnejšie, ako napr. už zmienené potápačské miesta pri ostrove Jabuka, v NP Kornati, ale aj sladkovodnú atrakciu Izvor Cetina – potápanie vo vnútrozemí pod Dinárskymi vrchmi v  prameni divokej rieky Cetiny. Ide o absolútne unikátne potápanie v akomsi „európskom“ cenote, až na to, že voda tu má okolo 4-7 stupňov.

Cenník:

Ponor z brehu s vlastným výstrojom/so zapožičaním
20eur/38eur
Ponor s výjazdom loďou na more s vlastným výstrojom/so zapožičaním
30eur/47eur
Dvojponor s výjazdom loďou na more s vlast. výstrojom/so zapožičaním
45eur/65eur
Nočný ponor s výjazdom loďou na more s vlast. výstrojom/so zapožičaním
42eur/60eur
Discovery–skúšob. ponor s inštruktážou a sprievod. pre nepotápača: breh/loď
45eur/60eur
Príplatok za ponor na vzdialenej lokalite
10eur
Príplatok za ponor na lokalite s kultúrnym/historickým významom
10eur

V cene je zahrnutá aj lokálna logistika, tj. mikrobusová doprava do divecentra na ponor a z ponoru (Tribunj-Vodice-Tribunj, cca. 5-10min.cesta). V prípade záujmu možnosť natočenia videa z ponoru. Ceny ponorov s vlastným výstrojom sú vrátane zabezpečenia fľaše so vzduchom a záťaže. Ceny zapožičania jednotlivých častí potápačského výstroja ako aj ceny plnenia fliaš na základe vyžiadania na mieste.Špeciálne zvýhodnené ceny pri čerpaní balíčkov ponorov na viac dní. Zmena cien je vyhradená. Operátor si vyhradzuje právo zrušiť ponor vzhľadom na meteorologické a poveternostné podmienky na mori. Všetky bezpečnostné inštrukcie posádky a personálu operátora musia byť rešpektované.